Nefessa Sağlık | Akupunktur ve Alternatif Tıp
Akupunktur
Akupunktur ile Zayıflamak Ana Sayfa   |  Makaleler  |  Akupunktur ile Zayıflamak
Yüzyılın sorunu olan obezite (şişmanlık) artık bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Toplumlarda sıklığı gittikçe artmaktadır. Obezite, bedenin genel fizyolojik dengesinin bozulmasının yanında, metobolizmayı ve hormonal dengeyi de etkilemekteve düzensizleştirmektedir. Ayrıca kişide estetik ve psikolojik sorunlara da yol açmaktadır.Yaşam kalitesinin bozulması kişinin sosyal çevresiyle ilişkisini de olumsuz etkilemektedir.

Özellikle karın bölgesindeki yağlanmalar ve bel çevresinin genişlemesi; hipertansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve yağ metabolizmasının bozulmasına yol açmaktadır.

Zayıflama tedavisi sürecinde kişi sağlıklı-dengeli beslenmeyi öğrenmektedir. Akupunktur bu süre içinde gıda azalmasına bağlı kişilerde oluşan açlık hissini azaltır, midesindeki hazımsızlık ve ekşimeleri önler. Ayrıca barsak tembelliğini giderir. (Obez hastaların % 80’ inde barsak tembelliği vardır.) Ayrıca akupuntur tedavisi sırasında, diyet uygulamalarında görülen sinir –stres durumu söz konusu olmaz. Kişiler çok fazla kilolarını dahi sinir sistemlerini bozmadan verirler. Tüm bunların yanında akupunktur ve nöral terapinin sağladığı önemli bir nokta, kişinin metabolizmasını hızlandırması, barsak hareketlerini düzenlemesi ve toksin atılımını artırmasıdır.

Kilo kaybedilince kişide bir takım değişiklikler olur; örneğin % 5’lik bir kilo kaybında bile yumurtalık fonksiyonlarında düzelme, adetlerin normale dönmesi görülür. Yine nefes darlığı, sırt ve bel ağrıları azalır uyku normale döner. Ayrıca kan basıncı düşmekte, yüksek lipit, açlık kan şekeri, kolesterol azalmaktadır.