Nefessa Sağlık | Akupunktur ve Alternatif Tıp
Akupunktur
Boyun Ağrıları Ana Sayfa   |  Makaleler  |  Boyun Ağrıları
Boyun ağrıları toplumda en yaygın ağrıların başında gelir. Çünkü pekçok sebebi vardır.:
-İskelet sistemindeki herhangi bir bozulma,
-Boyun omurlarında düzleşme,
-Bel ağrıları
-Diz ağrıları
-Kas spazmları
-Boyun kemiklerinde kireçlenme,
-Omurganın son kısmı, cocyx dediğimiz bölgedeki patolojiler,
-Boyun bölgesindeki mikro dolaşımda bozulma ,
-Oturuş, duruş , yürüyüş bozuklukları,
Boyun dolaşımı çok bozuk olanlarda sülük tedavisi uygulaması isabetli olabilir. Bu arada hastanın vücudunda detoksifikasyon işlemleri de yapılmalıdır. Boyun ağrılarında çoğu zaman sebep boyun açısındaki bozulma, düzleşmedir. Bunun da sebebi genelde sebebi bel bölgesi omurga hastalıklarıdır. Çünkü bel omurgamızdaki en hassas bölgemizdir. Bu bölgede bir bozulma olursa zaman içinde yukarı doğru boyun, aşağı doğru da dizler bozulur.çoğu hastada tiroid fonksiyon bozukluğu, saç dökülmesi, omuz ve kollarda ağrı, el parmaklarında uyuşma ve güçsüzlük yüzde ısrar eden kızarıklık, bazı hormonal bozukluklar, baş ağrısı gibi bozukluklar hemen her hastada boyun dolaşımı ile çok yakından ilgilidir.
Boyun ağrılarının tedavisinde faydalanılabilecek birçok yöntem vardır: Akupunktur, nöralterapi, hacamat, özellikle opere vakalarda olmak üzere sülük tedavisi başlangıçta akut ağrıyı yatıştırmakta faydalanılacak tedavi yöntemleri iken uzun süreli iyileşme için akupunktura devam edilmeli ve gerekirse prolaterapi uygulanmalıdır.
Çoğu hastada ilk seans ile beraber ağrıdan yana rahatlama olur ancak akupunktur ile tedaviye Li-4 hassasiyeti kayboluncaya kadar devam edilmelidir. Çünkü radyolojik düzelme en az 5-6 ay sonra gerçekleşir.
Dünyadaki en son yaklaşım omurga rahatsızlıkllarında omurga düzeltme tedavisidir. Çünkü omurganın bütün olarak düzeltilmesi esastır. Omurga bozukluğu çene ekleminden ayak bileğine kadar çoğu kişide vardır. Özellikle bacak boyları farklı olanlarda mutlaka yapılmalıdır. Sözü edilen bu tedavilere cevapsız vakalarda ameliyat düşünülmelidir, ameliyat en son seçenek olmalıdır.