Nefessa Sağlık | Akupunktur ve Alternatif Tıp
Akupunktur
HASTA BİLGİLENDİRME
Doktorunuza Danışın
Hasta Bilgilendirme Notları Ana Sayfa   |  HASTA BİLGİLENDİRME  |  Hasta Bilgilendirme Notları

Değerli hastalarımız;
Operasyon öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken konular aşağıda belirtilmiştir. Lütfen dikkatlice okuyunuz ve aklınızda kalan sorularınız için bize danışınız.


1-Genel Anestezi İle Birlikte Planlanan Operasyonlar İçin dikkat etmeniz gerekenler;


a-)Her şeyden önce genel anestezi yöntemlerinin sistemik hastalığı olmayan kişilerde risklerin çok az olduğunu bilerek cerrahi stresinizi en alt seviye tutmaya çalışınız.

b-)Hastane odasında yapılacak ilaçlarla bu stresiniz azalacak ve ameliyathaneye giriş ve çıkışınızı çok net hatırlamayacaksınız.

c-)Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklarınızı ve sürekli kullandığınız ilaçları bize bildiriniz. İlaç alerjiniz varsa bize bildiriniz.

d-)Tüm operasyonlarımız için en az 7 gündür aspirin, E vitamini, C vitamini, Ko-enzim Q ya da benzer ilaçlar kullanmıyor olmanız gerekmektedir. Kullanıyorsanız bize bildiriniz.

e-)Kanama eğilimi yarattığı için, operasyon öncesi ve sonrası alkol almayınız. Hanımlar için adetin 1-3 günler arası kanama için riskli dönemdir.

f-)Doku kanlanmasını azalttığı ve yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için yüz germe, meme ve karın operasyonlar başta olmak üzere operasyonlar öncesi ve sonrası sigara içmeyiniz.

g-)Zayıflama amaçlı ilaçlar (Zenical vs.) kullanıyorsanız bize bildiriniz.

h-)Operasyon günü yada bir gün önce banyo yapınız. Vücut şekillendirme operasyonlarından birisi yapılacaksa, koltuk altı ve genital bölge temizliği yapınız. Operasyon bölgesini sabunla yıkayınız.

k-)Anestezi cihazları, kan oksijen seviyesini ölçümleri parmak ucundan yaptığı için ojelerinizi siliniz.Yüz operasyonları için operasyon günü makyaj yapmayınız.

l-)Operasyon sonrası hemşireler olmadan ayağa kalkmayınız.Bize danışmadan ilaç kullanmayınız. (Tylol hot benzeri soğuk algınlığı ilaçları aspirin ve benzerleri)Operasyon sonrası ilk gün araba kullanmayınız, önemli kararlar almayınız.Operasyon sonrası ikinci gün evinizde istirahat ediniz. Sonraki günlerde aksi söylenmediği takdirde, kademeli olarak günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden bize ulaşınız

1- 38 derecenin üstünde ateş
2- Operasyon bölgesinde kızarıklık yada morarma
3-Sonradan ortaya çıkan ciddi ağrı ve şişlik
4-Operasyon bölgesinde biriken sıvıları biriktiren plastiğin dren kabının çok hızlı dolması Tüm sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

En kısa zamanda iyileşmeniz ve mutlu olmanız dileğiyle. Geçmiş olsun.