Akupunktur
PRP Ana Sayfa   |  Tedavi Yöntemleri  |  PRP
Trombositten zengin plazma demektir.Trombositlerimizin içinde büyümeyi ve onarımı uyarıcı maddeler var.PRP de biz bu faktörlerin etkisinden faydalanıyoruz.Trombositleri hastanın kendi kanından elde ediyoruz.
PRP Nasıl Uygulanır?
Hastada 10-20 cc kan özel tüplere alınır.Özel bir santrüfüj işleminden geçirilirTüpte 3 tabaka oluşur.Dipte trombosit dışı kan elemanları vardır.Üstteki trombositten zengin sarı renkteki plazma bizim işimize tarayacak kısımdır.Özellikle bu serum en dipteki 2 cc'lik kadar kısım trombositten en zengin kısımdır. ve bu yoğun trombositli kısım enjektöre çekilir.Enjeksiyondan hemen önce bunun üzerine trombositleri aktifleştirecek kalsiyum klorür eklenir. .Artık uygulamaya başlanabilir.
PRP klinik uygulamada akupunktur, nöralterapi,, hacamat hatta sülük tedavisi ile kombine edilirse farklı etkilerden faydalanılarak daha efektif ve hızlı sonuç alınabilir.
PRP' ni Etki Mekanizması
Uygulamadan hemen önce santrüfüjle elde ettiğimiz seruma kalsiyum klorür eklenince serumdaki trombositler aktive olur. ve trombositin içindeki büyüme faktörü ( Trombosit grwth faktör ) ve bazı düzenleyici , koruyucu maddeler açığa çıkar.Uygulanan dokuda yaralanma varsa serumdaki faktörler dokunun kendi iyileşme mekanizmalarını uyararak kıkırdak, tendon, kas vb yapılarda iyileşmeyi hızlandırır.PRP kireçlenmeye bağlı kıkırdak aşınmalarında biraz daha geç etki eder ancak etki kalıcıdır, ağrı heme kesilmez. Bu vakalarda sülük tedavisi de berebe çalışılırsa hem iyileşme hızlanır hem de ağrı daha çabuk kesilir.
Genel olarak PRP ile iyileşme birkaç hafta içinde tedricen başlar ve iyileşme süreci bir yıla kadar devam edebilir.
PRP 'nin Klinikte Kullanım Alanları
Ortopedi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, oral cerrahi, yara bakımı,dental implant cerrahisi, kardiyo vasküler cerrahi ve oftalmolojide kullanılır.
Ortopedik Olarak:
-İyileşmeyen kemik kırıklarında,
-Eklem kireçlenmelerinde
-Tendinit ve aşil tendinitinde,
-Tenisçi dirseğinde
-Topuk dikeninde (plantar fasiit),
-Disk hernisi (Dejenere olmuş olanda)
-Kas , kıkırdak ,akut bağ yaralanmaları
-Spinal füzyon için
-Sporcu yaralanmalarında(sahaya dönüş zamanını kısaltır)
-Operasyon yarasının çabuk iyileşmesi için
Mevcut durumlarda kullanılan kortizon ise ağrıyı çabuk kesebilir ancak hasarı artırır ve kalıcı yıkıma sebep olabilir.Ağrı kesiciler ise dokulara yan etki gösterir.
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide:
Abdominoplastide
Meme operasyonlarında
Fasyal lazer uygulamalarından sonra,(Hızlı yapılanmayı sağlar)
Cilt kırışıklıklarında
İyileşmeyen yaralarda
Yağ transferi operasyonunda
Saç dökülmelerinde
Yara bakımında
yatak yaralarında
venöz ülserlerde
Diyabetik yaralarda
Yanık tedavisinde
Kardiyovasküler Cerrahide:
-Sternal ve bacağa yapılan işlemler sonrası iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için
-Buerger yaralarını tedavi için
Oftalmolojik Olarak:
Makulada oluşmuş defektin (delik) onarımında

PRP de başarı oranı %80-85 dir. Akupunktur, homeopati vb yöntemleri birleştirerek bu oran daha yukarıya çekilebilir.Extra dışarıdan hiçbir ilaç kullanılmaması ve hastanın kendine ait bir materyal kullanıldığı için allerji riskinin olmaması ayrıca avantajlarıdır.Kalıcı bir iyileşme yöntemidir
PRP'nin Uygulama Sıklığı
Hasta bölgenin durumuna ve hastalığa bağlı olarak değişir.Ortopedik hastalıklarda birer ay arayla 2 enjeksiyon uygulanır.Kireçlenmelerde 1 ay arayla 3 defa yapılması uygundur.Saç dökülmeleri , cilt problemlerinde genelde 3-4 seans yeterli olup aralar kişiye ve vakaya göre ayarlanabilir.
PRP' nin Yan Etkisi
Enjeksiyon bölgesinde geçici bir ağrı ve şişme olabilir.Bu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer
PRP'nin Yapılmaması Gereken Durumlar:
-Kanserli hastalar
-Emziklilik dönemi
-Platelet (trombosit ) sayısı yetersiz olanlar
-Kanama bozukluğu olanlar